Jak dobrać odżywkę do włosów?

Dobra odżywka do włosów jest jak skarb. Bardzo trudno na nią trafić, a często okazuje się, że po jej użyciu włosy wyglądają znacznie gorzej niż wcześniej. Jaka powinna być dobra odżywka do włosów i jak ją dobrać? Na co zwracać uwagę, by efekt końcowy był zadowalający?


Emolienty

Ich zadaniem jest stworzyć na włosach specjalną warstwę, która będzie zabezpieczała je przed czynnikami zewnętrznymi oraz utratą wody i uszkodzeniami mechanicznymi. Jednocześnie olejki i silikony są po to, by włosy zostały wygładzone, a jednocześnie miękkie i błyszczące. Powinny wybierać je kobiety, których włosy pozostają suche, puszące się oraz mało elastyczne i szorstkie w dotyku. W ten sposób zyskają włosy gładkie i dociążone, a dodatkowo będą znacznie łatwiej się rozczesywały i zyskają zdrowy wygląd.


Proteiny

Dobra odżywka do włosów może zawierać także hydrolizowane proteiny. Ich zadaniem jest wypełnienie ubytków w zniszczonych włosach. Co jednak istotne, są to jedyne odżywki, z których użyciem można przesadzić, przez co włosy będą sztywne i bardzo nieprzyjemne w dotyku - wyglądem będą prezentować się gorzej niż jest ich rzeczywisty stan. Pamiętaj zatem, że dobra odżywka do włosów z proteina w zbyt dużej ilości powoduje, że później na powrót będziesz musiała sięgnąć po emolienty. Niemniej warto wiedzieć, że to własnie proteiny sprawiają, że włosy są lekkie i zwiększają swoją objętość. Warto, jeśli twój problem to “lejące się” włosy, sięgnąć po hydrolizowaną keratynę czy proteiny: sojowe lub mleczne.


Humektanty

Warto wiedzieć, że czasem jedna dobra odżywka do włosów to trochę za mało. Jeśli pielęgnujesz swoje włosy wcześniej wspomnianymi proteinami, efekt będzie jeszcze lepszy, gdy dobierzesz drugą odżywkę z humektantami. Dzięki nim odpowiednio nawilżysz swoje włosy i skutecznie zatrzymasz w nich wodę, a jednocześnie ochronisz je przed niechcianym usztywnieniem proteinowym. Co znajdziesz w składzie odżywek z humektantami? Glicerynę, aloes, mocznik i kwas hialuronowy. Warto stosować takie maski również samodzielnie, raz na jakiś czas, by odpowiednio nawilżyć włosy. To zawsze mile widziany efekt.

Jak widać, dobra odżywka do włosów to nie ta polecana przez ładną panią w reklamie. Nie ma co też kupować, kierując się jedynie ceną lub tym, że sprawdziła się u koleżanki. Każdy z nas ma inne włosy i trzeba dokładnie pochylić się na ich stanem, by wybrać odpowiednio. Dobra odżywka do włosów to ta, która pomoże przywrócić nam zdrowy wygląd włosa i cieszyć się jego wypełnioną strukturą. Często zatem okazuje się, że należy zmieniać odżywki, by efekt pięknych włosów utrzymywał się przez cały rok, a przecież o każdej porze roku twoje włosy narażone są na różne nieprzyjazne dla nich czynniki. Weź to pod uwagę, gdy pójdziesz do drogerii.