Jaką jasność powinien mieć twój projektor multimedialny?

ne Nie jest żadną tajemnicą, że aby wybrać najlepszy projektor multimedialny, musisz wziąć pod uwagę na jasność, rozdzielczość, współczynnik kształtu obrazu oraz jego wagę. Każdy z tych czynników jest w zasadzie tak samo ważny, dzisiaj jednak omówimy pierwszy z nich. Zastanawiasz się, jaką jasność musi mieć projektor multimedialny? Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę przy podejmowaniu takiej decyzji.


Przede wszystkim musisz wiedzieć, że projektor multimedialny ma jasność mierzoną w ANSI (American National Standards Institute) lumenach. Istotna informacja jest taka, że im ich wartość wyższa, tym większa jasność obrazu wyświetlanego przez projektor multimedialny.

Jaka jasność projektora multimedialnego?

Aby konkretnie odpowiedzieć na pytanie, jaką jasność powinien mieć projektor multimedialny, musisz najpierw zadać sobie kilka innych. Najważniejsze z nich to:

  • czy natężenie światła w pomieszczeniu daje możliwość regulacji?

Na pewno słyszałeś, że projektor multimedialny używany w domowym kinie wymaga korzystania z niego w zupełnie zaciemnionych pomieszczeniach. To zapewnia nam najwyższą jakość oglądanego obrazu i daje przytulny kinowy klimat, na którym nam zależy. To jednak nie zawsze możliwe, dlatego warto pamiętać, że im jaśniej w pomieszczeniu, tym wyższy parametr jasności projektora multimedialnego powinieneś wybrać.

  • ile osób będzie w pomieszczeniu?

Projektor multimedialny wykorzystywany przy małej liczbie osób może być znacznie mniejszy niż ten, na który patrzeć ma liczna ich grupa. Wystarczy odsunąć projektor multimedialny na większą odległość, jednak trzeba mieć świadomość, że im dalej go odsuniemy, tym jakość obrazu będzie niższa. Zatem im więcej osób w pomieszczeniu, tym jaśniejszy projektor musisz wybrać.

  • jaki jest cel twojej prelekcji?

Pamiętaj, że jeśli twój projektor multimedialny ma wyświetlać istotne dane, np. wykresy czy dużą dawkę treści, powinny one być na tyle wyraźne, by każdy mógł je przeczytać. Jednocześnie jednak zakładamy, że uczestnicy prelekcji, która zawiera ważne treści, będą chcieli robić notatki, zatem światło w samym pomieszczeniu też jest niezbędne. Zatem wracamy do zasady, że im więcej światła, tym jaśniejszy projektor multimedialny.

Jeśli natomiast twój projektor multimedialny ma posłużyć jedynie do domowego użytku i chcesz na nim wyświetlać jedynie filmy, lepiej wybrać odrobinę ciemniejszy projektor, bo zbyt jasny projektor multimedialny w ciemnym pomieszczeniu da niewielkiego kontrastu i film będzie oglądało się w nieprzyjemnych warunkach.

Projektor multimedialny - jasność

Poniżej 1000 ansi znajdziemy projektor multimedialny do zupełnie ciemnych pomieszczeń. Sprawdzi się on zatem w domu, jeśli masz możliwość niemal pełnego zaciemnienia na czas oglądania filmów na ekranie. Pomiędzy 1000 a 2000 ansi znajdziesz projektor multimedialny bardzo dobry dla pomieszczeń edukacyjnych czy sali konferencyjnych, ale sprawdzi się on również w przypadku kina domowego. Jeśli ustawisz go pomiędzy 1500 a 2000 ansi, możesz oglądać na nim filmy również w ciągu dnia.

Między 2000 a 3000 ansi lumenów wyróżniamy już projektory multimedialne do dużych sal konferencyjnych czy miejsc, których nie znasz i po prostu nie wiesz, jakie zaciemnienie tam będzie. Tego rodzaju projektor multimedialny sprawdza się w biznesie i edukacji. Powyżej 3000 ansi lumenów projektor multimedialny będzie stworzony do ogromnych sal konferencyjnych, auli czy sal koncertowych.