Tłoczenie płyt a kopiowanie - różnice

Wydawać by się mogło, że tradycyjne płytki odeszły już do lamusa. Nic bardziej mylnego! Sprzedaż filmów na płytach DVD wcale nie spadła - wciąż cenimy sobie posiadanie sporej kolekcji ulubionych filmów, po które możemy sięgnąć zawsze bez dostępu do sieci. Dla zainteresowanych mamy dzisiaj kilka słów o tym, jakie zalety ma tłoczenie płyt dvd http://agmark.pl/cd.php?id=nagrywanie_plyt , a jakie ich kopiowanie. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy tłoczeniem a kopiowaniem? Zapraszamy do lektury.
Kopiowanie płyt DVD


Kopiowanie płyt może kojarzyć się trochę z procesem, który wykonujemy na zwykłej domowej nagrywarce komputerowej. Nie ma to jednak nic wspólnego z profesjonalnym kopiowaniem. Choć metoda ta w gruncie rzeczy polega na najprostszym wypalaniu, tj. nagrywaniu płyt, w bardzo podobny do domowego sposób, nie wykonuje się kopiowania płyt na komputerze. Wykorzystywane są w tym celu specjalizowane duplikatory płyt, które dostępne są tylko w profesjonalnych studiach. Następnie, już po nagraniu, każda płyta podlega weryfikacji.


Jakie zalety ma kopiowanie płyt? Jak każda metoda - także i ta ma swoje plusy, które warto podkreślić, gdy mówimy o różnicach. Przede wszystkim tłoczenie płyt dvd jest powolnym procesem, tymczasem kopiowanie może zakończyć się nagraniem nawet około 2 tysięcy płyt w ciągu dnia! Ponadto, kopiowanie płyt dvd daje możliwość ich personalizacji, nawet przy małym nakładzie. Co więcej, nagrywanie materiałów odbywa się w miarę potrzeb nagrywającego, dzięki czemu kopiowanie płyt dvd daje możliwość wydania niskiego nakładu płyt z własnym filmem czy muzyką, które np. możemy wręczyć znajomym czy rodzinie.


Kopiowanie płyt ma jednak swoje wady. Podczas gdy tłoczenie płyt dvd charakteryzuje się długą ich żywotnością, trwałość płyt kopiowanych sięga maksymalnie 10 lat. Co więcej, okazuje się, że część starszych odtwarzaczy nie da rady odtworzyć tak przygotowanej płyty. Ponadto cechują się one niską odpornością na uszkodzenia mechaniczne.
Tłoczenie płyt DVD


Drugą metodą na przygotowanie płyt jest tłoczenie płyt DVD. To metoda przemysłowa, która pozwala na powielanie płyt DVD. Jeśli chcemy wyjaśnić laikowi, na czym ona polega, możemy porównać ją do procesu tłoczenia starych winyli, gdzie każda płyta miała fizycznie tłoczone rowki w plastiku. Tłoczenie płyt DVD to metoda stosowana w przypadku większych nakładów, tzn. 500-1000 szt.


Jakie zalety ma tłoczenie płyt dvd? Przede wszystkim cechuje się dużą trwałością i dłuższą żywotnością w porównaniu do podstawowego kopiowania płyt. Kiedyś mówiono, że tłoczenie płyt dvd gwarantuje ich żywotność nawet na 100 lat, nie można jednak jeszcze tego potwierdzić. Dodatkowo, tłoczenie płyt dvd przy dużych nakładach daje bardzo niską cenę jednostkową. Co istotne, tak przygotowane płyty są odporne na zarysowania.


Niestety, tłoczenie płyt dvd ma też swoje wady. Największą z nich jest długi czas realizacji, który z reguły wynosi nawet 7 dni. Niemałe znaczenie ma też brak możliwości personalizacji na małym nakładzie, dlatego tłoczenie płyt dvd sprawdza się tylko przy dużych nakładach, tj. powyżej 500 szt.